Przejdź do głównej zawartości

Jakich zdań nie należy mówić osobom cierpiącym na różne choroby związane ze zdrowiem psychicznym m.in. osobom cierpiącym na depresję?

W kolejnej części wpisu z serii ciekawostki psychologiczne chciałbym Wam zaprezentować grafikę, w której przedstawię wybrane przeze mnie zdania, których w ogóle nie powinniśmy mówić osobom cierpiących na różne choroby związane ze zdrowiem psychicznych np. osobom cierpiących na depresję. Często my, jako ludzie mamy styczność z wieloma osobami, które mogą borykać się z różnymi chorobami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Od razu zaznaczę, że kategorycznie nie wolno stygmatyzować takich osób. Należy wysłuchać, wesprzeć emocjonalnie i traktować takich osób tak, jak byśmy my chcieli, by inni nas traktowali. Pamiętajmy też, że wsparcie takich osób ma ogromne znaczenie z psychologicznego punktu widzenia, dlatego też, jeśli mamy kontakt z osobą, która zwierzy nam się, że cierpi na jakąś chorobę związaną ze zdrowiem psychicznym, nigdy nie należy takich osób traktować w dość nieempatyczny sposób. Tak jak wcześniej wspomniałem, iż powinniśmy go wysłuchać i wesprzeć w sposób emocjonalny. Nie komentować, krytykować, oceniać ani diagnozować, szczególnie jeśli nie jesteśmy specjalistami od zdrowia psychicznego. Ważne są też słowa, jakich używamy. Kategorycznie nie wolno mówić osobom cierpiących na różne choroby związane ze zdrowiem psychicznym poniższych podanych zdań. Nie tylko źle wpływają na takie osoby, a nawet mogą się jeszcze gorzej się poczuć.

Jeszcze raz dodam, że powinieneś/powinnaś wesprzeć emocjonalnie drugą osobę, słuchać jej w sposób empatyczny, nie oceniać, nie doradzać, nie krytykować oraz nie diagnozować, jeśli nie znamy się na tym!

Komentarze

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Profil psychologiczny Adolfa Hitlera, byłego przywódcy III Rzeszy. Psychologia.