Przejdź do głównej zawartości

Wymaganie posiadania orzeczenia lekarskiego dla celów sanitarno-epidemiologicznych przez pracowników kuchni zakładów żywienia zbiorowego

W kolejnym wpisie z zakresu bezpieczeństwa i higieny żywności w gastronomii i prawa żywnościowego napiszę o wymaganiu posiadania orzeczenia lekarskiego dla celów sanitarno-epidemiologicznych przez pracowników mających kontakt z żywnością m.in. pracowników kuchni zakładów żywienia zbiorowego. W poniższych przedstawionych grafikach przedstawię Państwu przepisy prawne, które regulują kwestię badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych. Niestety, często pracodawcy zapominają, bądź dopuszczają świadomie pracowników, którzy nie posiadają wymaganego orzeczenia lekarskiego dla celów sanitarno-epidemiologicznych.  Takie praktyki są niedozwolone, a wręcz karalne, co podlega karze grzywnie, zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 11 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r.! Także takie praktyki powodują, że nie zapewniamy konsumentom bezpiecznej żywności, którą spożywają nasi konsumenci w zakładach żywienia zbiorowego. O tym wspomniałem m.in. we wpisie na temat 10 zasad bezpiecznego i higienicznego przyrządzania potraw w zakładach gastronomicznych [1], a także we wpisie na temat bezpieczeństwa żywności oraz co wpływa na bezpieczeństwo żywności [2]. A co z książeczkami dla celów sanitarno-epidemiologicznych? Czy one jeszcze nadal obowiązują? Jeśli chodzi o te książeczki dla celów sanitarno-epidemiologicznych, one już nie są obowiązkowe. Dlaczego? Kiedyś obowiązywało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych i te rozporządzenie regulowało kwestie związane z książeczkami dla celów sanitarno-epidemiologicznych. Ten akt prawny ma obecnie statut nieobowiązujący (uchylone rozporządzenie), dlatego też obecnie wymaga się jedynie posiadania orzeczenia lekarskiego dla celów sanitarno-epidemiologicznych przez pracownika, który ma kontakt z żywnością, o czym będzie również mowa w zaprezentowanych poniżej grafikach.






Komentarze

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Profil psychologiczny Adolfa Hitlera, byłego przywódcy III Rzeszy. Psychologia.