Przejdź do głównej zawartości

Wdrażanie systemu HACCP w zakładach żywienia zbiorowego. 1 i 2 etap wdrażania systemu HACCP, czyli zdefiniowanie zakresu stosowania systemu HACCP oraz powołanie zespołu ds. HACCP

Na mojej stronie opublikowałem już wiele różnych wpisów na temat systemu HACCP. Pisałem o tym, jakie akty prawne prawa żywnościowe regulują kwestię obowiązkowego wdrożenia systemu HACCP oraz GMP/GHP, jakie są zasady systemu HACCP oraz na temat przeprowadzenia szkolenia dla pracowników zakładów żywienia zbiorowego w zakresie bezpieczeństwa żywności (szkolenie dot. systemu HACCP oraz GHP/GMP). Ostatnio również opublikowałem wpis, gdzie możecie się dowiedzieć, jak należy prawidłowo wdrożyć systemu HACCP w zakładzie żywienia zbiorowego [1]
Aby wdrożyć system HACCP w zakładzie żywienia zbiorowego, musimy zacząć od zdefiniowania zakresu stosowania systemu HACCP oraz powołaniu zespołu ds. HACCP, który to będzie zajmował się kwestiami związanymi z opracowaniem, wdrożeniem, nadzorem stosowania systemu HACCP i kontrolą dokumentacji tego systemu. O tym właśnie będzie mowa w tym wpisie.
Należy wiedzieć o tym, iż system HACCP musi być dość dokładnie wdrożony w zakładzie żywienia zbiorowego, dlatego też wdrażaniem tego systemu powinni zająć się jedynie osoby, które mają wiedzę na temat bezpieczeństwa żywności i żywienia. Zespół ds. HACCP musi być przeszkolony z zakresu wdrażania systemu HACCP oraz GMP/GHP. Jest to obowiązek wynikający z art. 59 ust. 3 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. oraz rozdziału XII załącznika II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych. Potwierdzeniem odbycia tego szkolenia jest otrzymanie odpowiedniego dokumentu ukończenia szkolenia z zakresu HACCP.
Nie tylko zresztą takie szkolenie muszą ukończyć osoby, które odpowiadają za wdrożenie tego systemu, ale również i pracownicy, którzy mają styczność z żywnością m.in. personel kuchni. Na ten temat opublikowałem wpis na mojej stronie [2].
To tyle na wstępie, więc przejdźmy teraz do omówienia kwestii związanych ze wdrażaniem systemu HACCP, zaczynając od pierwszego i drugiego etapu wdrażania tego systemu.






Przypisy:

Komentarze

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Zawartość węglowodanów i błonnika pokarmowego w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.

Psychologia emocji, czyli cztery fazy procesu emocjonalnego. Psychologia.

Zawartość białka i tłuszczy w przykładowych produktach żywnościowych. Żywność i żywienie człowieka.