Przejdź do głównej zawartości

HACCP i zasady tego systemu

 System HACCP odgrywa ważną rolę w bezpieczeństwie żywności, dlatego też jego wdrożenie jest nie tylko dość ważne, ale również jego stosowanie w praktyce. Aby wdrożyć takowy system m.in. w zakładzie żywienia zbiorowego typu otwartego i zamkniętego należy najpierw ustalić politykę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa żywności, jaką będzie prowadzić dany zakład żywienia zbiorowego (forma deklaracji do dokumentacji systemu HACCP) oraz powołać zespół ds. HACCP na podst. wydanego zarządzenia (również do dokumentacji systemu HACCP), który został przeszkolony w zakresie HACCP (szkolenie te jest obowiązkowe na podst. rozp. PEiR (WE) Nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych) i jego rolą będzie wdrożenie i realizację wdrożonego systemu HACCP (nadzór). Wdrożenie tego systemu jest obowiązkowe na podstawie obowiązującego prawa żywnościowego, a kontrolą nad stosowaniem tego systemu sprawują organy urzędowej kontroli żywności m.in. Państwowa Inspekcja Sanitarna. Etapów wdrażania jest aż 12, natomiast system HACCP zawiera 7 podstawowych zasad, które podałem w poniższej grafice. W grafice podałem również definicję, czym jest ten system w rozumieniu prawa żywnościowego. Jeszcze pojawią się tutaj posty związane z tym systemem oraz wdrażaniu tego systemu.

Komentarze

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.