Przejdź do głównej zawartości

Wartość odżywcza produktów żywnościowych. Czym jest wartość odżywcza? Sposób wyrażania i prezentacji informacji o wartości odżywczej na etykiecie produktu spożywczego.

Chciałbym w niniejszym wpisie omówić kwestie związane z wartością odżywczą produktów żywnościowych. W tym wpisie nie tylko wyjaśnię, czym jest wartość odżywcza, ale także, w jaki sposób wyraża się i prezentuje się informacje nt. wartości odżywczej i energetycznej na etykietach produktów spożywczych. Chciałbym, aby każdy konsument zaczął zwracać uwagę na tabelkę, która jest umieszczona na etykiecie różnych produktów spożywczych, która informuje konsumenta o wartości odżywczej i energetycznej danego produktu spożywczego. Bardziej zwracamy uwagę na skład produktu spożywczego, a niezbyt często spoglądamy na tabelkę przedstawiającą wartość odżywczą i energetyczną produktu spożywczego, która znajduje się na również na etykiecie produktu spożywczego. Warto na to też zwracać uwagę. 

Jak Państwo wiecie, iż każdy człowiek musi dostarczać przeróżne składniki pokarmowe, które pełnią ważną funkcję w naszym organizmie. Także opublikowałem wpis na mojej stronie temat składników pokarmowych zawartych w żywności [1].  Podobnie jest w przypadku wartości energetycznej produktów żywnościowych, które dostarczają nam energię (kalorie). O tym, czym jest wartość energetyczna, wyjaśniłem we wpisie na temat wartości energetycznej i obliczania wartości energetycznej produktów żywnościowych i potraw [2].
Już wielokrotnie wspominałem o tym, dlaczego powinniśmy spożywać różnorodne produkty spożywcze. Nie ma żadnego produktu spożywczego, który dostarczył tyle składników pokarmowych, ile powinniśmy dostarczyć do naszego organizmy (zgodnie z normami żywieniowymi), dlatego też nasza dieta powinna być urozmaicona, która dostarcza przeróżne składniki pokarmowe (odżywcze) do naszego organizmu. W żywieniu zbiorowym należy szczególnie zwracać uwagę na jakość posiłków, jakie podajemy konsumentom, którzy korzystają z usług danego zakładu żywienia zbiorowego. Posiłki, jakie podaje się konsumentom w zakładach żywienia zbiorowego (np. w restauracjach, w stołówkach szkolnych i przedszkolnych, w szpitalach), powinny dostarczyć przeróżne składniki pokarmowe. Każde produkty spożywcze zawierają w różnych ilościach przeróżne składniki pokarmowe. Jeden produkt spożywczy zawiera więcej np. białka, tłuszczy, węglowodanów, błonnika, a inny mniej. Także produkty żywnościowe mają różną wartość energetyczną. Każdy człowiek ma różne zapotrzebowanie na poszczególnie składniki pokarmowe, jak i zapotrzebowanie energetyczne. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe, jak i dzienne zapotrzebowanie energetyczne różni się w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej, stanu zdrowia etc. Zapotrzebowanie na te składniki pokarmowe, jak i dzienne zapotrzebowanie energetyczne określają normy żywienia. Normy żywienia powinny być uwzględnione podczas planowania żywienia w zakładach żywienia zbiorowego typu zamkniętego.
Z punktu widzenia towaroznawczego, wiele produktów żywnościowych posiada etykiety, które nie tylko określają nazwę produktu żywnościowego, jak i jego skład, ale również wartość odżywczą i energetyczną produktu żywnościowego. Na temat etykietowania produktów żywnościowych można przeczytać na mojej stronie w osobnym wpisie [3]. Także prawo żywnościowe reguluje kwestie z tym związane, o czym będzie jeszcze mowa w poniższej grafice. Na początek wyjaśnimy, czym tak naprawdę jest wartością odżywczą, czym jest składnik odżywczy, a także co obejmuje obowiązkowa informacja nt. wartości odżywczej produktów żywnościowych (środków spożywczych).





Przypisy:

Komentarze

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Profil psychologiczny Adolfa Hitlera, byłego przywódcy III Rzeszy. Psychologia.