Często stajemy przed wyborem zawodu, którego chcemy wykonywać. Teraz sobie myślisz, że Twoją przyszłą pracą będzie praca w gastronomii. Być może chcesz zostać kelnerem lub kucharzem albo pracować jako dostawca jedzenia. Jeżeli myślisz o wyborze pracy kelnera, to należy dowiedzieć się, jak wygląda praca kelnera. W dzisiejszym poście tematem mojego wpisu jest właśnie praca kelnera.
W poniższej grafice znajdziesz dość ważne informacje na temat stanowiska kelnera tj.:
* W jakim systemie obsługi konsumenta obsługuje konsumentów kelner?
* Jaki jest ogólny zakres obowiązków w pracy kelnera?
* Jakie czynności wykonuje kelner podczas obsługi konsumenta?
Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci zrozumieć, jak wygląda typowo praca kelnera.
Ten wpis kieruję nie tylko uczniom szkoły gastronomicznej, ale również osobom, którym planują w przyszłości zacząć pracę w branży gastronomicznej.
Rozwój zawodowy kelnera jest tak samo ważny, jak rozwój zawodowy kucharza, dlatego też kelner prócz szkoleń, które wymieniłem w poniższej grafice, kelner także musi przejść obowiązkowo dwa szkolenia tj.:
*szkolenia BHP - zgodnie z kodeksem pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
* w zakresie higieny (bezpieczeństwa i higieny żywności) - zgodnie z załącznikiem II rozdziału XII rozporządzenia PEiR (WE) Nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych oraz zgodnie z art. 59 ust. 3 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r.
Komentarze
Prześlij komentarz