Przejdź do głównej zawartości

Zasady zdrowego żywienia "5U" wg biochemika i fizjologa żywienia prof. Stanisława Bergera

W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam przedstawić 5 dość moich zdaniem ważnych zasad zdrowego żywienia wg prof. Stanisława Bergera, biochemika, fizjologa żywienia i żywieniowca, gdzie każda z tych zasad zaczyna się na literę U. Często też do tych zasad dodaje się jeszcze dwa, czyli uśmiech, który wpływa korzystnie na nasze samopoczucie z psychologicznego punktu widzenia oraz umiejętność przyrządzania posiłków w sposób zdrowy, stosując różne zdrowe techniki obróbki cieplnej (termicznej) potraw. Te zasady pomogą nie tylko w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych oraz wpływa korzystnie na nasze zdrowie, a jak wiadomo, iż zdrowa i zbilansowana dieta wraz z aktywnością fizyczną pozwoli nam utrzymać zdrowie, zmniejszając ryzyko pojawienia się otyłości, nadwagi, czy różnych chorób żywieniowozależnych. Aktywność fizyczna także wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Co warto także podkreślić, że nie tylko zdrowe odżywianie jest ważne w przypadku żywienia indywidualnego, ale również w przypadku żywienia zbiorowego, w szczególności w zakładach żywienia zbiorowego typu zamkniętego (np. stołówki przedszkolne, szkolne, szpitale, domy pomocy społecznej), gdzie w organizacji usług żywieniowych także dość istotną rolę ogrywa tutaj prawidłowe żywienie naszych konsumentów, szczególnie kiedy dana osoba musi przestrzegać zalecanej diety w różnych jednostkach chorobowych. Na temat dobrych i złych nawyków żywieniowych oraz zwyczajów żywieniowych będzie jeszcze mowa w osobnym wpisie. O żywieniu w aspekcie psychologii (tym zajmuje się psychodietetyka) także pojawi się osobny wpis na mojej stronie.

A zatem jakie są zasady 5"U" wg prof. S. Bergera?

Komentarze

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.