Przejdź do głównej zawartości

Masło. Co to za produkt spożywczy? Jakie kryteria musi spełnić masło wg prawa żywnościowego?

Jesteśmy w sklepie lub w supermarkecie. Stoimy przed ważnym wyborem, czy kupić to masło, czy tamte. Mają różne opakowania i ceny. Zazwyczaj konsumenci podejmują spontaniczną decyzję zakupu produktu bez wczesnego przeanalizowania tego produktu. I jak myślisz? Kupiłeś masło, a może to jest tłuszcz roślinny do smarowania pieczywa? Ten post będzie właśnie dotyczyć masła. W tym poście dowiecie się wielu ważnych informacji na temat masła z towaroznawczego punktu widzenia oraz z punktu widzenia prawa żywnościowego.

Należy pamiętać, że nie każdy ten produkt spożywczy można nazwać masłem, jeżeli np. zawiera w swoim składzie tłuszcze roślinne, dlatego też o tym będzie również mowa w tym poście.
Czego dowiesz się z mojej grafiki?
1. Czym jest masło z towaroznawczego punktu widzenia?
2. Jakie kryteria musi spełnić masło, by tak nazwać ten produkt żywnościowy zgodnie z obecnymi przepisami unijnymi prawa żywnościowego?
3. Jaką wartość odżywczą i energetyczną ma masło? Ile dziennie można spożyć masła w oparciu o dzienne racje pokarmowe?
Także chciałbym zaznaczyć, iż w nauce o żywności i żywieniu człowieka nie można uważać za masło, które jest lepszym produktem żywnościowym od margaryny lub odwrotnie. Należy pamiętać, że masło jest źródłem tłuszczy nasyconych oraz cholesterolu, dlatego też należy spożywać go w niewielkich ilościach, dlatego też wspomniałem o zalecanej ilości spożycia masła. Pamiętajmy, że wszystko należy spożywać z umiarem!
Dodam jeszcze, że masło nie nadaje się do długiego smażenia, tylko jedynie na krótkie smażenie np. jajecznicy. Jeżeli chodzi o masło, najlepsze do smażenia jest masło klarowane.
Jeżeli jestem przy temacie masła, chciałbym zaznaczyć też, że obecnie kwestię nazewnictwa masła wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości UE (po ang. The Court of Justice of the European Union) w wyroku z 2017 r. (wyrok nr C-422/16), który jasno w wyroku zaznaczył, iż masło jest produktem spożywczym, który jest zarezerwowany wyłącznie dla produktów pochodzenia zwierzęcego, zgodnie z unijnym prawem żywnościowym. Nie można nazwać produktem masłem, jeżeli zawiera m.in. tłuszcze roślinne. Także TSUE wypowiedział się w kwestii innych produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego jak mleko, sery, śmietana, czy jogurt.


Komentarze

Polecane inne wpisy do przeczytania:

Sposoby układania sztućców na talerzu podczas i po konsumpcji

Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy mamy kontakt z osobami toksycznymi, czyli 10 przykładowych metod radzenia sobie z osobami toksycznymi. Psychologia.

Stres w miejscu pracy m.in. w gastronomii, ich przyczyna oraz jak pracownik powinien radzić sobie z nim? Stres w pracy z punktu widzenia psychologii pracy oraz psychologii w zarządzaniu. Psychologia.